120 éve avatták fel a Tűzoltótornyot

Jól ismert, vonzó és impozáns – nagyon röviden így lehetne jellemezni Szatmárnémeti egyik nevezetességét, amely évente több ezer látogatót vonz.
Ez a Tűzoltótorony, városunk szimbolikus épülete nem csak látványos építmény, de azért is különösen vonzó, mert azoknak, akik felmerészkednek a csúcsra, a torony 45 méteres magasságából rendkívüli kilátásuk nyílik a városra.

A Tűzoltótorony ünnepélyes felavatása ősszel történt, s ennek idén már 120 éve. Az évforduló kiváló alkalom arra, hogy felidézzük az épület múltját és időzzünk el egy kicsit a jelenben is. A Tűzoltótornyot Meszlényi Gyula püspök építtette Dittler Ferenc tervei alapján Vajnai Lajos építőmesterrel, és ajándékozta a városnak 1904-ben, a Szatmári Egyházmegye megalapításának centenáriuma alkalmából. A tűzfigyelési céllal készült torony az idő múlásával elvesztette ezt a funkcióját. Visszatekintve a kezdetekre, érdemes tudni, hogy az őrtorony az egykori városháza, az 1900-as években lebontott híres Tornyos-ház közelében épült, amelynek címere ma a Tűzoltótorony kupoláján található. Az épület múltjáról tanúskodnak még a tűzoltók által hátrahagyott emlékek. Azon a napon, amikor a tornyot mint tűzfigyelő épületet bezárták, a tűzoltók a kör alakú erkély tégláiba vésték nevüket, fontos üzenetet hagyva a jövő nemzedékei számára.

A város emblematikus épülete a történelmi városközpontban, a Dr. Fátyol Rudolf parkban, a Dacia (Pannónia) Szálló mögött található. A 2005-ös felújítás után a Tűzoltótorony a Szatmárnémetibe látogató turisták, valamint a kalandvágyó helyiek fő látványosságává vált, egyeseknek kihívást jelent a torony magassága, mások kikapcsolódásként vagy romantikus helyszínként tekintenek a páratlan panorámát ígérő létesítményre.

A minarethez hasonlóan kialakított építmény méreteinél fogva odavonzza a járókelők figyelmét. A Tűzoltótorony látogatóira 175 lépcsőfok megmászása vár, de megéri a fáradságot, mert a kör alakú erkélyről lélegzetelállító kilátás nyílik a városra és a Szatmári-síkságra, amely tiszta időben teljes pompájában mutatkozik meg, és a szemlélő tekintete a Máramaros-havasokig érő mesebeli tájban gyönyörködhet.

A toronyból nyíló kilátás a város építészeti remekműveit és műemlék épületeit tárja elénk: a 2021-ben felújított római katolikus székesegyházat, a Szépművészeti Múzeum épületét (Vécsey-ház), ahol a szatmári békét véglegesítették, vagy Erdély legszebb szecessziós épületét, a Dacia (Pannónia) Szállót, gyönyörű stukkódíszeivel, kerámiacserép tetőjével és virágdíszeivel. A Tűzoltótoronyba látogatók mindezt más szemszögből csodálhatják meg.

A Dr. Fátyol Rudolf park nemcsak a Tűzoltótoronynak ad otthont, hanem a tavasztól őszig évente megrendezésre kerülő számos kulturális rendezvénynek is. A Tűzoltótornyot körülvevő Dr. Fátyol Rudolf tér közösségi térré vált, amely nagy fesztiváloknak, neves rendezvényeknek, előadásoknak és koncerteknek ad otthont minden korosztály számára. Így vált városunk jelképe a város kulturális életének emblematikus helyszínévé.

A Tűzoltótorony felavatásának 120. évfordulója alkalmából a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal és a G. M. Zamfirescu Kulturális Központ karbantartási javításokat végzett, és egy falfestményt készíttetett a Dr. Fátyol Rudolf parkban található falra. A kép két ikonikus fénykép kollázsa: egy 1904-es, az építés időszakából származó, és egy 1908-as, az augusztusi tűzoltó kongresszus alkalmával készült fotó.

A Dr. Fátyol Rudolf tér korszerűsítését a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal prioritásként kezeli, hiszen a múlt értékeit hordozó tér hasznos élettérré válik a jövő generációi számára is.