EURÓPAI UNIÓS ALAPOK
A közbiztonság garantálása a felelős intézmények együttműködésével, minőségi térfigyelő rendszerek használata Ungváron és Szatmárnémetiben!
  • A projekt kivitelezési időszaka: 2019.12.24.–2021.06.23.
  • A projekt román félre eső része: 49224 EUR

Municipiul Satu Mare, în parteneriat cu Municipiul Ujgorod din Regiunea Transcarpatia, Ucraina, implementează proiectul cu titlul "Asigurarea siguranței publice prin cooperarea instituțiilor responsabile cu siguranța publică, utilizarea sistemelor performante de monitorizare video în Uzghorod și Satu Mare", cod EMS 2SOFT/4.3/109 în cadrul Programului Operaţional Comun România-Ucraina 2014-2020.

PROJEKT LEÍRÁS

Antet ROUA

Obiectivul general al proiectului: Asigurarea siguranței publice prin cooperarea Poliției Locale din Satu Mare și Uzhgorod prin utilizarea sistemelor de monitorizare video din cele două orașe

Obiectivele specifice:

- Modernizarea, dezvoltarea și extinderea sistemului public de monitorizare video

- Dezvoltarea capacităților profesionale ale polițiștilor locali

- Dezvoltarea parteneriatului transfrontalier în vederea reducerii criminalității și asigurarea unui climat sigur

Rezultate
Se va realiza extinderea SSV prin achiziționarea și instalarea unui număr suplimentar de 20 camere de supraveghere video în locații astfel stabilite încât să asigure o acoperire cât mai bună a spațiului public, ținând cont de specificul local al circulației pe drumurile publice, al problemelor de ordine și siguranță publică la nivelul municipiului și a altor aspecte sociale. Instalarea și funcționarea camerelor de supraveghere video se va realiza cu respectarea Regulamentului UE nr. 2016/679 (GDPR) privind privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date, precum și a tuturor dispozițiilor legale suplimentare aflate în vigoare.

Activități finanțate:

1. Managementul proiectului

2. Informare și comunicare

3. Instalarea sistemului video de monitorizare a spațiului public

Data semnării contractului: 23 decembrie 2019

Perioada de implementare a proiectului: 24.12.2019-23.06.2021

Valoarea proiectului aferentă partenerului român: 49,224.00 EUR.

KÉPEK

TOVÁBBI PROJEKTEK