Az általános cél összhangban van az Északnyugati Regionális Program 2021–2027-es időszakának RSO2.8 célkitűzésével. Cél a fenntartható multimodális városi mobilitás előmozdítása, a szén-dioxid-mentes gazdaságra való átmenet.
Ezen beavatkozások célja a városi terület hozzáférhetőségének növelése gyalogosok és kerékpárosok számára biztosított beruházások létrehozásával, valamint a személygépkocsik használatának csökkentése a nem motorizált közlekedési módok (gyaloglás és kerékpározás) javára. A projekt célja, hogy a személygépkocsik használata gazdaságilag kevésbé vonzóvá váljon a nem motorizált közlekedési módokkal szemben, ezzel megteremtve a CO2-egyenérték kibocsátás csökkentésének feltételeit.
A projekt tevékenységei az A beavatkozási területen belül zajlanak: Nem motorizált közlekedés infrastruktúrájának – gyalogos és kerékpárút – fejlesztése, amelyek közé tartozik az 1. tevékenység: kerékpárutak építése/modernizálása/bővítése, valamint a 2. tevékenység: gyalogos övezetek építése, bővítése. A gyalogosok és kerékpárosok számára fenntartott átjáró építése, a városi bútorzat telepítése hozzájárul a cél eléréséhez, a városi mobilitás népszerűsítéséhez azáltal, hogy a személygépkocsik használatára alapozott mobilitásról a gyaloglásra és a kerékpározásra helyezi át a hangsúlyt.
Ez a személygépkocsik használatának csökkentéséhez vezet, egyúttal növeli a környezetbarát közlekedési eszközök használatát. Így a Gyalogos és kerékpáros felüljáró a Crinul kereszteződésben című projektben javasolt tevékenységek az PRNV/2023/481.A/1-es számú projektfelhívás 4. prioritásának 2.8 speciális céljával összhangban valósulnak meg: a fenntartható multimodális városi mobilitás népszerűsítése mint a szén-dioxid-mentes gazdaságra való átmenet része, a) A tömegközlekedés és más környezetbarát városi közlekedési formák fokozott használata.
A projekt általános célja összhangban van Románia 2030-as Fenntartható Fejlődési Stratégiájának 11. céljával, mivel a projekt révén végrehajtott beavatkozások növelni fogják Szatmárnémeti versenyképességét európai szinten.
Specifikus célok
1. Gyalogos és kerékpáros felüljáró építése a szatmárnémeti Crinul kereszteződésben.
2. A szatmárnémeti Golescu híd kerékpárútjának modernizálása.
A beruházás leírása
A meglévő kerékpárút modernizálására és a felüljáró építésére javasolt megoldás a következő: A felüljáró – fém szerkezetű koncentrikus platformokkal. A platformok a javasolt felhasználók (gyalogosok/kerékpárosok) igényeit célozzák meg, akik át szeretnék haladni a területet. A platform a kereszteződés minden irányában fel lesz szerelve felvonókkal, amelyek biztosítják a mozgáskorlátozott személyek hozzáférését és áthaladását.
A gyalogosforgalom nem megfelelő elosztása és a jelenlegi gyalogátkelők elhelyezkedése folyamatos fennakadást okoz az autós forgalomban, veszélyeztetve mind a gyalogosok, mind a kerékpárosok biztonságát. Javasolt a zöldterületek nagyobb arányú beépítése az adott terület éghajlati viszonyainak megfelelő növényzettel, az övezet oxigénellátásának javítása érdekében, figyelembe véve az érintett terület magas légszennyezését és az intenzív autósforgalmat. A felüljáró világítását új, energiahatékony technológiákkal, napelemes világítási rendszerekkel valósítják meg, és biztosítják az esővíz elvezetését. Az övezet közvilágítási rendszerének bővítése és energiahatékonyságának növelése LED-es világítási rendszerekkel.
Javasolt a forgalomban résztvevőkre vonatkozó áramlások kialakítása a vizsgált területen az alábbiak szerint: a platformok összetétele ugyanazon a szintmagasságon van (5,00 m) az úttest szintjéhez képest és koncentrikus körökből áll, különböző átmérőjű platformok beépítésével (külső gyűrű - 66 m átmérő – központi platform – 14 m átmérő), amelyek új gyalogos zónákat alakítanak ki, közepes és kis méretű cserjékkel, gyalogos sétányokkal, Deck-típusú burkolattal, amely ellenáll a magas páratartalomnak, fagyásnak, hőségnek; finomított kő, kültéri gumiburkolatokkal, csúszásgátlóval ellátva. A vizsgált terület jelenleg vegyes, gyalogos és autós forgalomból áll, anélkül, hogy a kerékpáros közlekedés egyértelműen ki lenne jelölve.
Központi gyűrű: Az infrastruktúra közvetlen alapozással készül, masszív vasbetonszerkezetből. Az alapozás, amely a körforgalom közepén található, kör alakú, 14,32 m átmérőjű, 2 m magas, és 5 téglalap alakú oszlopot tart. Az építmény tartására összesen négy támasztópontot is elhelyeznek, közvetlen alapozású betonelemekkel.
A kereszteződés egyik oldaláról a másikra történő átmenet biztosítása érdekében 4 kerékpárutat és mozgáskorlátozottak számára is akadálymentesített utakat alakítanak ki, melyek közvetlen beton alapozású infrastruktúrával rendelkeznek. A gyalogosforgalom zavartalan áramlásának biztosítása és a résztvevők biztonságának növelése érdekében a rámpák szélén gyalogos védőkorlátokat helyeznek el. A futópálya érdes aszfalttal készül, az érvényben lévő előírásoknak megfelelően.
A gyalogos feljárók rámpái: A kereszteződés egyik oldaláról a másikra való átmenet biztosítása érdekében 4 gyalogos rámpát alakítanak ki, melyek közvetlen beton alapozású infrastruktúrával rendelkeznek. Az építmény 50 mm vastag lemezből készül, amelyet az alsó részén a tartóoszlopokhoz hegesztenek. Átmérője 66,06 m, és egy külső körből áll, amelynek szélessége 7 m, és amely a kerékpárutak számára kialakított sávot, mozgáskorlátozottaknak és gyalogosoknak fenntartott gyalogos sétányt, valamint a zöldterület kör alakú részét tartalmazza. Ezen területeket védőkorlátok fogják körbe a platform szélén. A külső és belső kör közötti kapcsolatot olyan szigetek biztosítják, amelyek lemezből készülnek, és amelyeket egy fém híddal kötnek össze a két kör között. A felüljáró központi gyűrűjére való feljutáshoz 4 felvonót vehetnek igénybe a mozgáskorlátozott személyek, míg a gyalogosforgalom résztvevőit arra ösztönzik, hogy a hozzáférési utakat rampákon és lépcsőkön keresztül használják. Ezen felvonók alapozását közvetlen beton alapozással készítik, amelyek tartják a felvonók tartóoszlopait.
Kerékpárutak a Golescu hídon. A kerékpárutak modernizálása körülbelül 1200 m hosszan, a Károlyi út és Lalelei sugárút kereszteződésében található felüljárótól, valamint a Lalelei sugárútnál a Bujorului utca felé, valamint a Lalelei sugárút mindkét oldalán (beleértve a Golescu hidat).
A befejezési határidő: 2027 decembere.