Megkezdjük a kutyák ivartalanítási kampányát
A kampányt a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal szervezi és finanszírozza.

A Szatmárnémeti Városi Tanács 257/2023-as számú, a felelős kutyatartás előmozdításáról és a korcs vagy keverék kutyák ellenőrizetlen szaporodásának megállításáról szóló határozatának rendelkezéseivel összhangban, 2024. július 18-tól kezdődően a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal ivartalanítási programot indít a korcs vagy keverék kutyák számára.

A program célja a kóbor kutyák számának csökkentése, a kutyák ellenőrizetlen elszaporodásának megállítása, a négylábúak elhagyásának és elvesztésének megelőzése, az elveszett kutyák visszaszerzésének megkönnyítése, a felelős kutyatartás elősegítése, a veszettség és más zoonózisos betegségek előfordulásának csökkentése, valamint a Szatmárnémetiben élőkre leselkedő egészségügyi kockázatok csökkentése.

Az önkormányzat 600 kutya (400 szuka és 200 kan) számára vásárolt sterilizálási szolgáltatásokat.

A Szatmárnémetiben élő ebtulajdonosok korcs vagy keverék kutyák sterilizálási szolgáltatásait a törvénynek megfelelően szervezett, magánpraxisban dolgozó állatorvosok végzik, a szolgáltatásokat kizárólag állatorvosi rendelőkben végzik, a beavatkozásokat a tulajdonosokkal rendelkező kutyák nyilvántartásában (RECS) rögzítik.

A szolgáltatások igénybevételéhez a kutya tulajdonosának szatmárnémeti lakhellyel kell rendelkeznie, az ivartalanítandó kutya pedig:
– mikrocsippel beazonosított kell hogy legyen,
– a tulajdonosokkal rendelkező kutyák nyilvántartásában szerepelnie kell.
– érvényes veszettség elleni védőoltással kell rendelkeznie.

A szatmárnémeti adminisztratív-területi egység tulajdonosonként maximum 2 (két) kutya sterilizálását  támogatja.
A kérelmet személyesen a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalban (Október 25. tér 1. szám, 5-ös iroda, hétfőtől péntekig 9.00–14.00 óráig) kell benyújtani, vagy online a [email protected] címre kell küldeni.

A benyújtott kérelem elemzése után a kérelmezőket értesítik arról, hogy a sterilizálást melyik állatorvosi rendelőben (elérhetőséggel) végzik el, előzetes időpontegyeztetés céljából.

A kérelem letölthető az alábbi linkről: https://www.primariasm.ro/storage/formulare-domeniul-public/10-formular-de-solicitare-sterilizare.docx

Emlékeztetünk arra, hogy a 155/2001-es számú sürgősségi kormányrendelet 13^2. cikkelyének rendelkezései szerint „korcs, illetve a keverék kutyák, tulajdonossal rendelkező vagy gazdátlan kutyák sterilizálása, kivéve a sürgősségi rendelet alkalmazásának módszertani szabályaiban meghatározott különleges kategóriába sorolt kutyákat”.

A rendelkezés be nem tartása szabálysértésnek minősül, és 5000–10 000 lej közötti pénzbírsággal büntetendő.