FORMULARE TIPIZATE PENTRU OBTINEREA BENEFICIILOR SI PRESTATIILOR SOCIALE

În conformitate cu prevederile art. 38 din Decretul nr.195/16.03.2020, privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, în contextul limitării răspândirii și prevenirii situațiilor de risc ce pot afecta siguranța și sănătatea cetățenilor, cererile de acordare a beneficiilor şi prestaţiilor sociale pot fi depuse inclusiv pe cale electronică după cum urmează:

1.1. Formularele acordare beneficii sociale:

1.1.1.acte in vederea efectuării anchetei sociale pentru persoane cu dizabilitati

1.1.2. Notificare acord

1.1.3.Cerere solicitare anchetă socială.

1.1.4.Flyer.

1.2. Formulare pentru acordarea tichetelor  sociale pentru gradinita:

1.2.1.Acte necesare pentru obtinerea tichetelor sociale gradinita

1.2.2.Cerere pentru obtinerea tichetelor sociale gradinita

1.2.3. Notificare acord

1.3. Formulare pentru beneficii sociale:

1.3.1 Acte necesare pentru intocmirea dosarului de ajutor social.

1.3.2. Acte pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinţei cu gaz de afisat 2019-2020

1.3.3. Cerere modificare ajutor încălzire 2019-2020.

1.3.4. Cerere solicitare ajutor încălzire 2019-2020.

1.3.5. Lista bunurilor ce conduc la excluderea acordării ajutorului pentru încălzire

2. Formulare acordare indemnizatii persoane cu handicap:

2.1.Acte necesare pentru acordarea indemnizatiilor persoanelor cu handicap grav cu asistent personal.

2.2.Cerere de acordare a indemnizatiei.

2.3.Declaratia apartinatorilor.

3.Formulare necesare pentru angajarea asistentilor personali ai persoanelor cu handicap grav:

3.1.Lista actelor necesare in vederea angajarii asistentilor personali

3.2. Cererea de angajare pentru asistentul personal

4. Formulare pentru acordarea locuintelor sociale

4.1.Criterii de acordare a locuintelor sociale.

4.2. Cerere pentru atribuirea unei locuinţe sociale/necesitate.

Formularele tipizate se pot descărca de pe pagina oficială a Primăriei Satu Mare, http://old.primariasm.ro, secţiunea servicii publice, Direcţia de Asistenţă Socială Satu Mare sau de pe pagina de facebook a instituţiei.

Pe lângă actele necesare se va completa obligatoriu şi documentul,,Notificare acord", cu privire la prelucrarea datelor cu caracter cu caracter personal şi libera circulaţie a acestor date.
   Cererile însoţite de actele solicitate se pot transmite pe adresa de email, [email protected] sau prin fax la numărul de telefon 0261-714196.