Az ideiglenes lakhely ott van, ahol azt az állampolgár megjelöli tartózkodási helyeként és ez más, mint az állandó cím.
Az ideiglenes lakcím megválasztása és hivatalossá tétele, annak bejegyzése az állampolgár személyazonossági adatai közé az érintett kérésére történik.
Az állampolgár köteles kérelmezni az ideiglenes lakcím bejegyzését annál a lakosságnyilvántartó hivatalnál, amelynek területi hatáskörébe az ideiglenes lakcím tartozik. Ezt a kérvényt pedig az ott tartózkodás 15. napjáig be kell nyújtania. Az ideiglenes lakhelyen való tartózkodás időtartamát a kérelmező határozza meg, de az nem lehet több egy naptári évnél, és addig érvényes, amíg a kérelmező ezen a címen tartózkodik. A határidő lejárta után a lakó kérhet újabb határidőt.
Az ideiglenes lakhely bejegyzéséhez a kérelmezőnek a következő iratokat kell benyújtania a lakosságnyilvántartó szolgálathoz:
• ideiglenes lakcím bejegyzésére irányuló kérelem
• személyi igazolvány eredetiben és ennek másolata
• lakhatóságot bizonyító dokumentum eredetiben és ennek másolata
A lakhatósági dokumentumok esetén a következő prioritási sorrend követendő:
a) telekkönyvi kivonat (mely a leadás időpontjában nem lehet régebbi 30 napnál / elektronikus formában is bemutatható), vagy azok a hatályos romániai törvénykezésben érvényesnek ítélt okiratok, melyek a lakhatásról szólnak (például ingatlan vásárlásról, cseréről, ajándékozásról szóló szerződés, öröklési bizonylat, bérleti, vagy használatba adásról szóló szerződés, stb.);
b) a helyi közigazgatás részéről kiadott irat, amiből kiderül, hogy a kérvényező, vagy bizonyos esetben a házigazda szerepel a település mezőgazdasági regiszterében egy lakóhelyként bejegyzett ingatlannal. Ez a lehetőség csak akkor vehető igénybe, ha az a. pontban felsorolt dokumentumok közül egy sem áll rendelkezésre.
Abban az esetben, amennyiben az ideiglenes lakóhely tulajdonosa nem a kérvényező személy, szükség van a tulajdonos beleegyező nyilatkozatára. Ebben az esetben a befogadó köteles bemutatni a tulajdoni jogot bizonyító okmányt.
A befogadó személy, vagy ennek törvényes képviselőjének beleegyező nyilatkozata a lakosság nyilvántartó igazgatóság munkatársa előtt, az ügyfélfogadó ablaknál leadandó.
Amennyiben a befogadó személynek nem áll módjában a lakosság nyilvántartó igazgatóság munkatársa előtt aláíirni a befogadó nyilatkozatot, megteheti ezt:
- egy közrendért felelős rendőr jelenlétében
- egy közjegyző jelenlétében
- külföldön egy diplomáciai feladatokat végző közalkalmazott előtt
- Románia megbízottjaként tevékenykedő konzul előtt
Az állampolgárnak a következő esetekben nem kötelessége kérelmezni az ideiglenes lakcímet:
a. az állampolgár munkaügyben, vagy turisztikai céllal tartózkodik ideiglenesen másodlagos lakcímen
b. az állampolgár kórházban / egészségügyi egységben tartózkodik ideiglenesen