ÎNTÂLNIRE CU MINISTRUL TINERETULUI ȘI SPORTULUI

Primarul municipiului Satu Mare, Kereskényi Gábor, s-a întâlnit miercuri, 3 martie, la București, cu ministrul Tineretului și Sportului, Carol-Eduard Novak. La întâlnire au mai participat senatorul Turos Lorand, deputații Magyar Lóránd și Nagy Szabolcs.

Temele abordate în cadrul întâlnirii au fost legate de:
• Transferul Hotelului Sport în proprietatea Primăriei Municipiului Satu Mare
• Reînființarea la Satu Mare a Centrului Olimpic de Scrimă
• Descentralizarea Direcțiilor Județene de Tineret și Sport
•  Strategia de dezvoltare a sportului românesc prin investiții în modernizarea bazelor sportive și formarea profesională a antrenorilor

,,În ultimii patru ani am făcut numeroase demersuri pentru transferul către Primăria Municipiului Satu Mare a Hotelului Sport, aflat în stare avansată de degradare, dar acțiunile noastre au fost blocate la nivelul MTS. Acum, avem promisiunea domnului ministru Carol-Eduard Novak că transferul se va face cât mai rapid pentru ca Primăria să salveze acest hotel de la distrugere și să-l redea sportivilor. Totodată, avem sprijinul domnului ministru pentru reînființarea la Satu Mare a Centrului Olimpic de Scrimă, ca o recunoaștere a valorii școlii sătmărene de scrimă”, a declarat primarul Gábor Kereskényi.