DEPUNEM PROIECTE PENTRU RENOVARE DE BLOCURI ȘI CLĂDIRI PUBLICE
Consiliul Local Satu Mare a aprobat joi, 7 aprilie, proiecte în valoare de 75 milioane de lei pentru renovare de blocuri și clădiri publice din municipiul Satu Mare, cu fonduri europene.

Proiectele aprobate în ședința Consiliului Local, municipalitatea le depune spre finanțare prin Planul Național de Redresare și Reziliență.

,,Depunem proiecte în valoare de 75 milioane de lei, finanțate prin PNRR. Sunt 14 blocuri de locuințe, dar și două școli. Aceste proiecte se alătură celor pe care le avem în derulare și sunt finanțate tot din fonduri europene, prin POR”, a afirmat primarul Gábor Kereskényi.

Prin intermediul componentei C5 - Valul Renovării - municipalitatea vizează investiții în energie regenerabilă, care să contribuie la modernizarea și creșterea eficienței energetice pentru 14 blocuri și pentru 2 școli din municipiu.