Premieră în România: Puncte de colectare a alimentelor în piețele sătmărene, pentru oamenii nevoiași
Primăria municipiului Satu Mare și ADP, Asociația pentru Dezvoltare Rurală și Serviciul pentru Ajutor Maltez au instalat în trei piețe din municipiu puncte de colectare pentru produse alimentare.

Primăria municipiului Satu Mare și ADP, Asociația pentru Dezvoltare Rurală și Serviciul pentru Ajutor Maltez au instalat în trei piețe din municipiu puncte de colectare pentru produse alimentare, fructe și legume, care vor fi donate persoanelor nevoiașe. Producătorii au posibilitatea de a dona produsele pe care nu le-au vândut sătmărenilor nevoiași, donații putând face și cumpărătorii. În prima lună de la înființarea punctelor au fost donate peste 1.600 kg de legume și fructe, produse lactate și diverse alimente.