Investiție istorică la Satu Mare, carte de vizită pentru Strabag!
Primarul Kereskényi Gábor a apreciat profesionalismul echipei Strabag, implicată în proiectul de la Satu Mare și al firmelor partenere, care au făcut ca lucrările să avanseze rapid, astfel încât construcția podului să fie finalizată în termenul prevăzut.

Primarul Kereskényi Gábor s-a întâlnit miercuri, 28 aprilie, cu Gerhard Streimel, CEO STRABAG Wasserbau GmbH., director comercial și Harald Kratochwil, managerul din partea concernului austriac pentru proiectul privind construcția Podului peste râul Someș – amplasament Str. Ștrandului - Municipiul Satu Mare.

,,Pentru municipiul Satu Mare, pentru sătmăreni, proiectul podului peste râul Someș este unul foarte important și mă bucur că avem parteneri serioși. Avem asigurată finanțarea, purtăm un dialog permanent cu constructorul, proiectantul și supervizorul pentru ca totul să decurgă bine”, a afirmat primarul Kereskényi Gábor.

Gerhard Streimel, CEO STRABAG Wasserbau GmbH, a declarat că și pentru compania austriacă construcția podului este o provocare, având în vedere complexitatea lucrării.
,,Chiar și pentru o companie ca Strabag e un proiect complex, nu facem așa ceva în fiecare zi. Am găsit în Primăria Satu Mare un partener serios și vom depune eforturi pentru a respecta termenul de finalizare, iar podul să fie un simbol pentru oraș ”, a spus Gerhard Streimel.

Primarul Kereskényi Gábor și-a arătat disponibilitatea în continuare pentru o bună colaborare cu Strabag, astfel încât acest pod să fie ,,o lucrare istorică, care să dăinuie pentru sute de ani”.