INVESTIȚII
  • E-mail: investitii@primariasm.ro
  • Tel: 0261.807.515

INFORMĂRI / ȘTIRI
Podul peste Someș, zona str. Ștrandului, este o investiție monitorizată la cel mai înalt nivel de conducerea concernului austriac Strabag.
Proiectele depuse de Primăria Municipiului Satu Mare la Administrația Fondului de Mediu au o valoare de 18,5 milioane de lei.
Primăria Municipiului Satu Mare și Consiliul Local continuă să sprijine sistemul sanitar sătmărean. După ce anii trecuți a fost achiziționată aparatură medicală performantă pentru secția Cardiologie și Urologie, de această dată a fost achiziționat un aparat de ultrasonografie pentru secția Obstetrică- Ginecologie.
Primăria Municipiului Satu Mare intenționează să obțină finanțare pentru construcția de piste de biciclete, achiziționarea de autobuze nepoluante, realizarea unui management inteligent al traficului pe programul PNRR.
Ministerul dublează finanțarea pentru construcția podului, de la 82 milioane de lei la 164.15 milioane de lei.
Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației dublează suma alocată pentru construcția Podului peste Someș- amplasamanet str. Ștrandului.