INVESTIȚII
  • E-mail: investitii@primariasm.ro
  • Tel: 0261.807.515

INFORMĂRI / ȘTIRI
La întâlnire au mai participat senatorul Turos Lorand, deputații Magyar Lóránd și Nagy Szabolcs.
Valoarea investiției este de 22,77 milioane de lei și este finanțată din fonduri europene. Perioada de execuție este de 16 luni, din care 4 luni pentru proiectare și 12 luni pentru execuție.
În cadrul Proiectului Operațional de Infrastructură Mare 2014-2020 (POIM), Apaserv Satu Mare S.A. a demarat un proiect de mare amploare, cuprinzând întreg județul, acesta având ca scop dezvoltarea și modernizarea rețelelor de apă-canal pe raza întregului județ, atât în mediul urban, cât și cel rural.
Concernul suedez Electrolux a investit în ultimii doi ani în jur de 10 milioane de euro în extinderea capacității de producție și modernizarea fabricii din Satu Mare
Compania Solaris a livrat încă două autobuze hibrid Solaris Urbino. Autobuzele au fost achiziționate prin fonduri europene.
Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Cseke Attila, a vizitat șantierul Podului peste Someș, zona str. Ștrandului, alături de primarul Kereskényi Gábor.